Cronica CE MX 65/85 & CE BMU – Etapa 1 – Sevlievo, Bulgaria 20 – 21.04.2024

571A3066 021Circuitul “GORNA ROSITSA” din Bulgaria a gazduit prima etapa a Campionatului European de Motocros al claselor EMX65 si EMX85 in paralel cu etapa de debut a Campionatului European BMU. Concursul s-a desfasurat la sfarsitul saptamanii trecute la Sevlievo si a fost organizat de către Federația Bulgară de Motociclism.

Au concurat clasele: MX50, MX65, MX85, MX1, MX2, MX125, MX și MXS.

TOMPA ROBERT KRISZTIAN #411  a concurat la clasa regină MX1 unde a reușit să obțină un merituos loc 2.

La clasa MX2 Jr. BANU MIHNEA ANDREI #85  a încheiat ambele manșe pe locul patru.

Singurul pilot român care a luat startul la clasa european EMX65, SUSANU BALASOIU ANDREI #133, a încheiat concursul pe locul șase.

#5 CUCU ALEXANDRU este și el acum pe locul 6 la clasa MX50 în clasamentul Campionatului European BMU 2024

Clasa Europeană EMX85 a avut la start trei piloți români. Se impune în ambele manșe DUMITRU SAMI ALEXANDRU #21 care conduce acum în clasamentul general. Felicitări! SENCHEA DAVID ANDREI #36  și  STOICHIȚU VLAD ȘTEFAN #38 încheie pe locurile 6, respectiv 7.

Ionuț Cojanu are maxim de puncte, 50, la clasa MXS, clasă care a avut la start 23 de sportivi.

Vă reamintim că semifinala Campionatului European de Motocros (EMX65/EMS85), se va disputa pe circuitul din Zărnești pe 8-9 iunie 2024.