Cronica Cupei EMF Extrem la Snowmobile – Stana de Vale – 26-28.01.2018

27500495_1671262489597435_5013585214543595074_oStana de Vale a gazduit in acest sfarsit de saptamana cel mai important eveniment de Snowmobile din România: Cupa EMF Extrem. Intre 26 si 28 ianuarie 2018, pe o vreme ideala pentru acest timp de competitie , 40 de sportivi au luat startul in Cupa organizata de Clubul Sportiv VIK Power Arad.

Pentru acest eveniment traseele au avut  grade diferite de dificultate pentru cele două clase: Hobby si PRO. Prologul din 26 ianuarie a avut doar 4 km, care insa au fost parcursi doar la lumina farurilor snowmobilelor. Ziua 1 de concurs a avut 100 km de traseul cu adevarat dur pentru clasa PRO si 80 de km pentru clasa Hobby. Ultima zi de competitie a adus pentru clasa PRO, 80 de km de traseu prin zone greu accesibile, cu ceata si pante foarte abrupte. Clasa Hobby a avut Ziua 2 de concurs un traseu de 60 km.

27164939_1672468452810172_900432217328302690_oGalerie video: TVR 1 & MRM

Sportivii au concurat in echipe, in acest fel acestia putand sa se ajute pe traseu in momentele in care unul dintre concurenti avea nevoie de assistenta. Fiecare a avut un GPS, care le-a fost inmanat tuturor in acelasi timp, cu cateva minute inainte de start. Traseul a fost astfel o surpriza pentru toti concurentii si acestia au fost nevoiti sa parcurga traseul cat mai repede, in acelasi timp in care verificau pe GPS daca pastreaza trasa indicata. Orice deviere de la traseu a fost penalizata de organizatori la finalul zilei prin adaugarea de timp suplimentar.

27021136_1671508442906173_4306521823818975901_oVremea este o variabila foarte importanta in acest sport. Din acest punct de vedere Cupa EMF Extrem a fost a avut parte in acest an de conditii ideale de desfasurare. A existat zapada mare pe tot traseul gandit de organizatori, dar cu o zi inainte de începerea competiției nu a mai nins si astfel toate drumurile de acces au putut fi curățate și utilizate fără probleme. Temperatura a fost în jur de zero grade, am avut soare și nu a bătut vântul. Doar în ultima zi, pe o porțiune de traseu a clasei PRO, a existat ceață și vânturi ușoare, care însă nu au pus probleme sportivilor, neexistând abandonuri.

Clubul organizator, împreună cu sponsorii OMV, Nissan, Izvorul Minunilor, Banca Transilvania, Rewine, DEME și Euronautica au decis ca toate taxele de înscriere să fie donate Spitalului Municipal din Beiuș.

27479250_1831166933569661_1808211434_oClasa PRO a fost castigata de echipa formata din: Rienk Tuinstra, Baciu Adrian Silviu (de la Moto Clubul Go Racing) si Dunca Romeo (de la Moto Clubul Moto Extrem Lugoj). Clasa Hobby  a fost castigata de echipa Las Vegas formata din Magda Dorel si Vecerdea Nicolae.

Rezultate complete ale Cupei EMF Extrem la Snowmobile sunt disponibile aici.