Prima etapa CNIR Viteza si etapele 2 si 3 din EEC la Serres

13071998_1068397776550579_4083518904405725751_oWeekend incendiar pe doua roti in Grecia pe circuitul de la Serres. Prima etapa CNIR Viteza si doua etape EEC au tinut capul de afis pentru motorsportul din tara noastra. Vineri, 22 aprilie, antrenamentele libere au reusit sa aduca sportivii inapoi la forma dinainte de pauza competitionala de iarna, pentru ca sambata sa aiba loc cea de-a doua etapa din cadrul Campionatului Est-European la Viteza.

Conditiile meteo au tinut cu sportivii pe doua roti si etapa cu numarul doi din cadrul EEC incepea in forta.

Ionel Pascota, Campion Est-European en-titre, cu numarul 1 de concurs, a castigat competitia la clasa SuperSport sambata, urmat fiind de Boyan Bonchev si Boyko Bozhinov, ambii din Bulgaria. Felicitari Ionel!

13055784_1068392703217753_8691951143046110345_oLa clasa regina, bulgarul Martin Choy s-a impus in fata lui Haralampos Paraskevopoulos din Grecia, iar podiumul a fost completat de compatriotul nostrul, Ionut Mistode.

In cadrul SP125, Denis Pop a fost cel mai bine clasat roman, acesta obtinand al cincilea timp al cursei.

La Debutanti 1000, Alexandru Serban s-a clasat pe locul 8, Laurentin Stoiculescu pe locul 14, Adrian Rus pe locul 17, iar Adrian Andronache pe locul 20.

Bogdan Buleandra a reusit o clasare foarte buna, pe a treia pozitie a podiumului in cadrul clasei Debutanti 600.

Rezultate EEC E2 – SBK+SSP+SP125+F1000+F600

A urmat apoi ziua de duminica si o competitie cu dubla insemnantate: prima etapa CNIR Viteza si etapa 3 din cadrul EEC. Ploaia si-a facut simtita  prezenta pe circuitul de la Serres si competitia se anunta cu atat mai interesanta. Desi un numar mare de participanti nu au mai luat startul sau nu au reusit sa termine cursa, sportivii de top din cadrul fiecarei clasei si-au aratat din nou indemanarea pe viraje.

13072646_1070149509708739_5854626670982924219_oAcelasi Martin Choy a castigat si duminica la clasa SuperBike a EEC, in timp ce #21 Catalin Cazacu terminat pe pozitia a patra la clasa regina, atat in cadrul CEE, cat si in cadrul CNIR, urmat fiind de Cosmin Costescu, ambii de la Taifun Racing Timisoara. Pozitia a sasea a fost ocupata de Daniel Onoriu(MRM Bucuresti), care a facut anul acesta trecerea de la Debutanti 1000 la SuperBike, fiind al treilea roman din clasament.

La SuperSport, Adrian Petrovici a fost primul roman din clasament, acesta terminand pe pozitia a saptea a cursei, in timp ce Ionel Pascota a ajuns la sosire al optulea , iar Emil Draghici al noualea.

Cei mai bine clasati romani la SP125 au fost: Razvan Mates, pozitia a treia si David Catana pozitia a cincea, ambii sportivi fiind legitimati la clubul Steaua Bucuresti.

Laurentiu Stoiculescu a fost singurul roman care a ajuns la sosirea cursei Debutanti 1000 – pe pozitia a 7-a, in timp ce la Debutanti 600 Bogdan Buleandra a obtinut cel mai bun rezultat – pozitia a sasea, urmat fiind de Giorgio Versaci – locul 11, si de George Radovanovici – locul 14.

Rezultate CNIR Viteza E1 + EEC E3 – SBK+SSP+SP125+F1000+F600

Multumim tuturor sportivilor romani participanti la prima etapa de CNIR Viteza a sezonului 2016, organizata fara cusur de Uniunea Balcanica de Motociclism, Federatiile Bulgare si Romane de Motociclism si nu in ultimul rand, moto-clubul Century Team Voluntari. Puteti descarca situatia in Clasamentul General al intrecerii Est-Europene de Viteza, dupa trei etape desfasurate.