S-a incheiat Cupa de viteza – Victorie pentru Catalin Cazacu la SBK

referat adancataJoi si vineri, a avut loc pe complexul ialomitean Adancata prima competitie oficiala de motociclism  viteza pe circuit din Romania.

Cupa la viteza a avut scopul de etapa de antrenament pentru sportivii care vor participa in Campionatul National de Motociclism Viteza, care  va avea patru etape, toate disputate pe circuitul din Baragan. In acelasi timp, cupa a fost una de omologare a complexului: la fata locului a fost prezent bulgarul Bogdan Nikolov, presedintele Uniunii Europene de Motociclism, care a acordat omologarea complexului de la Adancata pentru organizarea unei etape de Campionat Est-European de Viteza, pe 21-23 august.

Vremea a fost relativ frumoasa pe parcursul celor doua zile ale cupei, dar in a doua zi vantul puternic a cauzat probleme pentru unii concurenti. Totusi, temperatura de 12-13 grade in jurul pranzului a facut ca pilotii sa poata acumula experienta importanta in conditii de pista uscata.

Din pacate, au venit si vesti proaste de la Cupa de viteza: prietena noastra Cristina Udrescu, participanta la categoria Supersport, a iesit in decor („ajutata” de vantul puternic, se pare) si s-a accidentat destul de grav, fracturandu-si clavicula stanga si tibia dreapta. Actualmente Cristina este la spitalul Elias unde isi va incepe recuperarea. Ii tinem pumnii si ii uram pe aceasta cale recuperare rapida si usoara.

Cristina Udrescu pe linia dreapta de la Motor Park

In cursa clasei Superbike, podiumul a fost ocupat in intregime de piloti de la Taifun Racing. Catalin Cazacu a obtinut victoria in saua noului sau BMW S 1000 RR 2015, urmat de Cosmin Costescu si de Iulian Soros.

La Supersport, Dan Mainescu l-a invins pe colegul sau de echipa de la Adrenaline Motorsports, Ciprian Pavelescu.

La Debutanti 1000, podiumul l-au format Mihai Iuliu, Grig Alexandrescu si Ciprian Trifan, in aceasta ordine, in timp ce, la Debutanti 600, un sportiv CSM Bucuresti a fost victorios, cu podiumul completat de Mihnea Opartan si de Lavinia Monica Parvescu.

La finalul unui prim eveniment reusit, FRM si promotorul Holeshot Track Events au dorit sa multumeasca sportivilor participanti, cluburilor organizatoare – Taifun Racing si Century Team, conducerii complexului ialomitean si partenerilor care au facut posibila organizarea acestei prime cupe din 2015: Pirelli Romania, Schumoto, Mymoto, Apan Motors BMW, RPG Security, Rio-Bucovina, Red Bull.

Prima etapa de CNMV va avea loc tot pe complexul ialomitean, pe 1-3 mai.