Cronica CE BMU Motocros Et. IV – Korten, BG 09-10.09.2023

TNS_4253Federatia Bulgara de Motociclism a organizat etapa a IV-a a Campionatului European BMU de Motocros 2023. Concursul s-a desfasurat pe circuitul din Korten, intre 9 si 10 septembrie 2023.

Au concurat clasele: MX50, MX65, MX85, MX1, MX2, MX125, MX, MXS.

27 de sportivi din România au luat startul în această etapă balcanică care a fost un bun prilej de pregătire și pentru reluarea concursurilor de Motocros din Campionatul Național al României.

TNS_2697Daniel Marian a urcat pe locul doi la clasa MX65. La clasa MX85 Sami Dumitru a încheiat concursul pe locul trei iar Luca Stefanescu pe patru. La clasa MX50 cea mai bună clasare a unui pilot român a fost locul patru pentru Anca Adam.

TNS_2911-2Zoltan Ordog face un concurs foarte bun la Korten și reușește victoria în ultima manșă, grație acestui rezultate urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului clasei MX2 JR. Felicitări! Cu 45 de puncte Zoltan a terminat concursul balcanic pe locul doi la clasa MX2.

La clasa regină, MX1, Krisztian Tompa urcă la rîndul lui pe podium, pe locul trei.

TNS_5132-2Ionut Cojanu urcă pe locul doi la clasa MX-Senior, cu o primă manșă câștigată în fața turcului Kadir Masar. La clasa MXS-55, tot pe locul doi se clasează și Ciprian Popescu.

Rezultatele complete sunt disponibile aici.

Peste 12 zile ne revedem în Campionatul Național la Targu Mureș, pentru etapa a III-a, etapă organizată de clubul Motor Tehnic.