Cronica CNIR Endurocross Polaris Et. IX – Comanesti 01.10.2022

WhatsApp Image 2022-10-01 at 19.32.49 (5)Penultima etapă a Campionatului National de Endurocross Polaris s-a disputat sambata la Comanesti. Clubul X-Cape Bacau a organizat concursul pe 1 octombrie 2022.

Au concurat clasele: MOTO-A, VET, B, C si FETE; QUAD-A si C; ATV-A, C si VET.

Cea mai populată clasă Moto a fost clasa C, unde Pop Florin Vasile (Master Bike Cluj), s-a impus în fața altor 15 sportivi. Acesta a fost urmat pe podium de Ivan Casian (Lion Racing Team Sebis), și Orban Robert (Jitsu Zarnesti).

307374494_5640935072630137_3387467970840554583_nClasa Expert este câștigată de Lukacs Zsolt de la clubul Master Bike Cluj, urmat la doar trei secunde de Norbert Popovic de la clubul Dirt Bike Riders Baia Mare.

Cel mai bun Veteran a fost Pop Viorel Vasile (Master Bike Cluj), urmat de Olaru Anton (ACS Tourmont), și Ghilinta Liviu (Hard Enduro Arad).

306663193_5640942049296106_5239706006738810925_nAm avut și două clase moto unde am avut la start câte un sportiv, la clasa PRO a concurat Maestru al Sportului Andrei Boțoacă (CSU Știința București), iar la Fete salutăm prezența din ce în ce mai des în competiții a Teodorei Secul de la clubul X-Cape Bacău.

WhatsApp Image 2022-10-01 at 19.32.48Trei sportivi de la Quad Club Timișoara urcă pe primele trei locuri ale clasei ATV PRO: Crăete Mădălin, urmat de Bodea Sebastian și Bragaru Alexandru.

La clasa C se impune Turcu Maricel (ACS Odobești). Locul doi este câștigat de Chkhes Abdullah (Quad Club Timișoara), iar pe trei urcă Muntean Răzvan (Lion Racing Team Sebiș).

Tudor Alexandru Mădălin (ACS Odobești), îl învinge cu 11 minute pe Burjan Zoltan (Haita Deva) la clsa Quad PRO.

WhatsApp Image 2022-10-01 at 19.32.50 (2)La clasa Quad C, Tcaciuc Gabriel de la clubul Quad Club Timișoara este victorios la Comănești în fața lui Diaconescu Bogdan Gabriel (CSM Flacăra Moreni).

Am notat și prezența unui sportiv care a concurat la clsa ATV Veterani, Badarau Sorin de la clubul ACS Odobești.

Rezultatele complete sunt disponibile aici.