Cronica Hard Enduro Olanesti – CR HE Vest 03-04.06.2023

00001 571A7248A II-a editie a concursului Hard Enduro Olanesti a avut loc pe o vreme care a pus la grea incercare organizatorii si concurentii. Clubul Free Bike Team Ramnicu Valcea a organizat acest concurs care conteaza in Campionatul Regional de Hard Enduro al Zonei de Vest intre 03 si 04 iunie 2023 in statiunea turistica Baile Olanesti.

01 C43A0097Au concurat clasele: Expert, Veterani, Hobby si Fete.

Primaria Baile Olanesti în parteneriat cu Consiliul Județean Vâlcea au acordat tot sprijinul echipei conduse de Ștefan Răcăreanu pentru un Prolog cu adevarat spectaculos. Acesta a fost amenajat cu mari eforturi in centrul stațiunii Băile Olănești pe strada principală. Accesul autovehiculelor a fost  blocat de autoritățile locale și toată această activitate a atras un număr foarte mare de spectatori. Organizatorii au invtat pe toată lumea la petrecere în fiecare seară de la ora 20 la 22:00 la ultimul nivel al parcării din centrul orașului.

00001 571A5552Prognoza meteo anunța posibile averse de ploaie, dar nimic nu prevestea adevăratul potop care a început la câteva minute după plecarea ultimului sportiv de la clasa Expert. Organizatorii s-au văzut astfel nevoiți inițial să amâne startul clasei Hobby, iar apoi să ia decizia încheierii primei zile de concurs pentru a nu pune în pericol sportivii amatori.

0001 571A5981Duminică,04 iunie, startul a fost dat la ora 11:30 pe un traseu refăcut de organizatori în scurtul timp avut la dispoziție. S-a considerat că traseul inițial care se estima că va fi parcurs în aproximativ șase ore este mult prea periculos în condițiile ploilor de sâmbătă și astfel acesta a fost scurtat și au fost eliminate câteva bucle. Nistor Ovidiu se impune la clasa Expert, urmat de Frățilă Paul și Ciociu Andrei.

001 C43A1334Cel mai bun Veteran este Roth Constantin. La clasa Hobby, care din păcate nu a mai putut să parcurgă obstacolele Prologului, s-a impus Vinersar Cristian. O singură fată a urcat pe podium, Ioniță Mihaela.