Gyenes, Nicolae, Peter, Birca, Mocuta castigatorii de la Moreni

A doua etapa a Campionatului National de Endurocross s-a deasfasurat sambata, 17 mai, la Moreni o locatie cu traditie in motocros care incepe sa revina la viata.

Folosind parte a traseului de motocros, traseul de endurocross a fost unul a carui configuratie a fost initial apreciata de concurenti. Ploile cazute in zilele premergatoare evenimentului au ingreunat destul de mult traseul din padure si urcarile din zona de motocros, totusi nu era nimic imposibil. Daca la cursa Quad-urilor si Atv-urilor ploaia a cazut cu cateva minute inainte si apoi a iesit soarele, iar la clasa C s-a intamplat acelasi lucru cei de la clasele A, B si Veterani nu au mai fost atat de norocosi. La mai putin de 15 minute dupa start o ploaie torentiala a ingreunat foarte mult traseul anumite zone devenind impracticabile si fiind excluse de organizatori. Totusi, riderii nu s-au oprit si au continuat sa ruleza in pofida conditiilor aproape imposibile. Ploaia a durat aproximativ 20 de minute, insa a fost suficient sa transforme totul intr-o veritabila lupta cu noroiul. In cele din urma toate clasele au concurat timpul regulamentar adica 2h clasa A respectiv 1h si 30min clasa B si Veterani.

Dupa ce a alunecat la start ajungand mai tarziu la motocicleta decat Emanuel Rogojan, Emanuel Gyenes l-a depasit pe tanarul de 20 de ani inainte sa se iasa din zona de motocros si a condus cursa pana la final. Asadar podiumul clasei A a fost revendicat de Emanuel Gyenes (16 tururi), Emanuel Rogojan (13 tururi) si Robert Szakacs (12 tururi).

La clasa B pe podium au urcat Daniel Nicolae (11 tururi), Madalin Nedelcu (11 tururi) si George Leric (10 tururi).

La Veterani, asa cum era poate de asteptat, s-a impus Gagy Peter (10 tururi) urmat de Csaba Domokos (10 tururi) si Mircea Nedelcu (7 tururi).

Podiumul clasei C a fost adjudecat de Mihail Birca (7 tururi), Gregor Siudyla (7 tururi) si Cristian Aldescu (6 tururi).

Clasa  Quad a fost castigata de Catalin Mocuta (9 tururi), iar podiumul a fost completat de Alexandru Tudor (9 tururi) si Ioan Nael (8 tururi).