CNIR Enduro etapa 1 Sebis Enduro Challenge

12884495_1036596236378456_1768147527_nPrima etapa a noului sezon competitional 2016 s-a desfasurat la ramura Enduro, editia 2016 a Sebis Enduro Challenge desemnandu-si castigatorii in weekend-ul ce tocmai s-a incheiat.

Prima etapa de Campionat National la Enduro, organizata de Lion Racing Team Arad, s-a bucurat de un mare succes, grila de start aducand la start un numar de 175 de sportivi, atat romani, cat si de peste hotare.

La clasa A, campionatul fiind Open, s-a impus bulgarul Kabakchiev Teodor, urmat de Botoaca Andrei de la CSU Stiinta Bucuresti si de Gyenes Emanuel(Vectra Zarnesti). Nandor Tamas din Ungaria a castigat clasa E1 din cadrul Campionatului Est-European.

Clasa E2, contand pentru Est-European, a fost castigata de catre Hollo Bence din Ungaria, urmat fiind de Dumitrescu Alexandru (Adventure Ride Bucuresti) si de Molnar Krisztian (Ungaria).

Kabakchiev Teodor din Bulgaria s-a impus atat la clasamentul Scratch al clasei A cat si in cadrul clasei E3 din EEC, pe locul doi sosind Gyenes Emanuel, ultima pozitie a podiumului fiind ocupata de Botoaca Andrei.

sebis enduro 2016-3In cadrul clasamentului pe Natiuni din cadrul Campionatului Est-European, Romania a ocupat prima pozitie cu 113 puncte, urmata de Bulgaria-50 de puncte si Turcia-8 puncte.

Multumim pe aceasta cale si partenerului Geosport (www.geosport.ro – roti moto, cross, enduro, supermoto, juguri, discuri frana, ulei moto racing) care a fost prezent la Sebis Enduro Challenge si a oferit produse HT SINLUBIT juniorilor.

IMG_10465553557790IMG_10524335602947IMG_10812259707427

La Juniori, Varga Zsolt, reprezentand Adventure Ride Bucuresti, a urcat pe prima pozitie a podiumului, Zsigovits Norbert (Ungaria) si Nagel Joanan (Lion Racing Team Arad) ocupand locurile doi si, respectiv, trei.

12026610_1036596246378455_1899598432_nNagy Peter, reprezentand Ungaria, a castigat clasa Veteranilor, pe locul doi trecand linia de sosire Domokos Csaba (Ditriders Ditrau), iar pe trei Wimmer Sandor din Ungaria.

Clasa Quad Pro a avut parte de o lupta stransa intre Burjan Zoltan(Haita Deva) si Mocuta Razvan (Lion Racing Team Arad), pe locul trei clasandu-se la o diferenta considerabila Bodea Sebastian(Lion Racing Team Arad) dupa un abandon in prima zi.

Condre Nicolae Ionut s-a impus la clasa ATV Experti, urmat de Slavescu Dan si Szarvas Emil, toti trei de la acelasi club, Lion Racing Team Arad.

La Quad Hobby, pilotul Sibiu Racing Team, Toader Andrei, a ocupat prima pozitie, urmat de Iacob Denis(Lion Racing Team Arad) si de Sitov Marius(Sibiu Racing Team).

Gaceu Ioan s-a impus la ATV Hobby, urmat fiind de Sipos Szilard si de Afrenie Cristian, cei trei ocupanti ai podiumului fiind de la acelasi moto-club, Lion Racing Team Arad.

La clasa B, de asemenea clasa de tip Open, turcul Murat Ersahin a totalizat cel mai bun punctaj in urma celor doua manse, Csepi Tamas din Ungaria obtinand al doilea cel mai bun punctaj; pe locul trei al podiumului s-a clasat Paradi Zsolt, de asemenea din Ungaria.

Clasa C, la fel ca si clasele A si B, a permis participarea strainilor, podiumul fiind in totalitate unguresc, cu Nagy Istvan pe prima pozitie, urmat de Istvan Magdus si Unyi Laszlo.

sebis enduro 2016-5

Rezultatele  finale pentru fiecare clasa, precum si listele de start/timpii specialelor le puteti descarca de aici.