CNIR Motocross E4 – Lugoj 12 Septembrie 2015

IMG_1398 Moto-Clubul Moto Extrem Lugoj a organizat cu succes prima etapa de Campionat National Individual al Romaniei la Motocros desfasurata vreodata in localitate. Sambata 12 Septembrie aproape 50 de sportivi de la toate clasele au raspuns prezent invitatiei de a participa la etapa a IV a a Campionatului National Indivial de Motocros 2015. Vremea a fost perfecta pentru Motocros, ploaia ocolind noul traseu aflat pe culmile Hezerisului, foarte aproape de Lugoj.

Mihai Stoichescu (MX1 – Honda – Moto Extrem Lugoj) a aparat culorile moto-clubului organizator si s-a impus in mansele dedicate profesionistilor, castigand pe circuitul de acasa in fata sportivilor Balasz Istvan (MX2 – Yamaha – Steaua GTH Bucuresti) si Tompa Robert (MX2 Juniori – Husqvarna – Sugas Sf. Gheorghe), care au castigat la randul lor clasele in care au participat.

IMG_1306 IMG_1309

Clasa 85cc a fost castigata detasat de Campioana Nationala in exercitiu Iasmina Stan (Husqvarna – CSM Bucuresti), in timp ce la clasa 65cc victoria i-a revenit sportivului de la Steaua GTH Bucuresti – Eross Koppany (KTM). Desi acesta a fost invins in prima mansa de Aida Cojanu (KTM – Vectra Zarnesti) el a reusit sa o invinga in a doua mansa pentru a obtine locul 1 in rezultatele cumulate, gratie victoriei din a doua mansa.

IMG_1346 IMG_1340

O noua etapa s-a incheiat si la clasa 50cc automate, unde Ioan Chiujdea (KTM – Jitsu Zarnesti) a reusit o dubla victorie pentru a se distanta in clasamentul general la 18 puncte fata de principalul sau competitor Patrick Pascota (KTM – Pascota I.I. Timisoara). Acesta a trebuit sa treaca peste problemele tehnice ce l-au pus la incercare in mansa secunda pentru a se clasa pe treapta a treia a podiumului. Pe locul al doilea s-a clasat Maya Cojanu (KTM – Jitsu Zarnesti).

IMG_1365 IMG_1322

La clasa Veteranilor nu s-a inregistrat nicio surpriza, Peter Gagyi (Kawasaki – CSM Bucuresti) reusind sa isi pastreze scorul perfect cu victorie la fiecare start al Campionatului. Pe locul al doilea s-a clasat Popescu Ciprian (Yamaha – Dual Racing Team Bucuresti), aflat la prima sa participare din acest an in Campionatul National, in timp ce pe pozitia a treia a incheiat cursa pilotul local Giampiero Borghetti (Kawasaki – Moto Extrem Lugoj).

IMG_1386 IMG_1382

Revenit dupa o accidentare la Zarnesti in ultima mansa din etapa a treia Vlad Rosu si-a trecut in cont inca doua victorii de etapa, reusind sa revina pe prima pozitie in clasamentul general la clasa Amatori, cu doua etape inainte de final. Gerczuj Nandor (Yamaha) si Okos Zsolt (Honda), ambii de la Csiki Enduro & MX Harghita au completat podiumul clasei de Amatori.

IMG_1330

Pentru a accesa rezultatele complete inregistrate la Lugoj in etapa a IV-a a CNIR Motocros, dar si pentru situatia in Clasamentul General al Campionatului, puteti accesa de aici sectiunea de Rezultate Motocros.

Va multumim pentru interesul acordat si va asteptam la urmatoarea etapa a CNIR Motocros ce se va desfasura la Copsa Mica sambata 26 Septembrie 2015.