Cronica CE BMU Supermoto Et. I&II, Kjustendil 19-20.05.2018

30171566_999845350163402_4377573048248381300_oPrimele doua etape balcanice de Supermoto au avut loc la Kjustendil, Bulgaria, intre 19 si 20 mai 2018. Organizatorul acestora a fost Federatia Bulgara de Motociclism.

Au alergat clasele SM65, SM85, S3, scutere si OPEN.

Patrick Pascota termina pe locul trei la clasa SM65 in clasamentul general al Campionatului European BMU, dupa prestatia sa din Bulgaria. Sportivul clubului Pascota I.I. Racing Timisoara a terminat ambele manse pe locul trei.

La clasa SM85, Daria Gănescu de la ACS Odobesti termina prima mansa pe 6 si a doua pe 7, ajungand astfel pe locul 6 in clasamentul general BMU dupa doua etape. Daniel Babescu este acum pe 7 in acelasi clasament dupa un loc 7 in prima mansa si un loc 6 in cea de a doua.

La clasa Open, Vlad Neaga de la VN Motorsport Timisoara termina pe locul 4 ambele manse si gratie acestor rezultate este pe locul 3 in clasamentul general provizoriu.

Prima mansa a cursei scuterelor a fost castigata de Radu Silagi, de la C&C Motor Racing Team, Laurentiu Ciurescu terminand pe pozitia secunda desi a experimentat probleme cu scuterul. A doua mansa a fost de asemenea sub dominatie romaneasca, Laurentiu Ciurescu impunandu-se victorios, colegul sau de echipa Radu Silagi trebuind sa se multumeasca cu locul al saptelea dupa doua cazaturi.

Rezultatele complete si Clasamentul General BMU la Supermoto dupa doua etape sunt disponibile aici.

Felicitări sportivilor nostri pentru rezultatele obtinute si mult succes in etapele de la Plevna din 2-3 iunie 2018!