Cronica CE & CNIR Rally Raid Et.V – Brasov 22-25.09.2021

001 C43A2916Transcarpatic Rally Raid, cel mai lung si cel mai important concurs de rally raid al acestui an, s-a incheiat. Competiția a contat în Campionatul Național (etapa a V-a), dar în același timp a fost și Cupă Europeană. Organizator a fost ca în fiecare an clubul Transcarpatic Brașov și tot la fel de previzibil, sufletul acestui concurs a fost domnul Victor Pop.

Au concurat clasele: Moto (+450cc si -450cc), și Moto Adventure.

001 IMG_9460Cartierul general al competiției a fost pe platforma din fața întreprinderii de Autocamioane Roman Brașov. Am avut parte de patru zile de concurs intense care ne-au purtat nu doar în județul Brașov ci și în Buzău, Harghita și Covasna. Traseele au fost lungi și solicitante, astfel încât în fiecare zi de concurs au existat piloți care au ajuns la bivouac după lăsarea întunericului.

001 C43A2975În clasamentul general al competiției moto a urcat pe prima treaptă a podiumului Ionuț Florea de la clubul Gerula Moto București. Pe locul doi s-a clasat cipriotul Alexander Chepurko, iar pe trei Gabi Căpușan (Master Bike Cluj).

Clasamentul național a avut următorul podium: Ionuț Florea, Gabi Căpușan și Ganea Valentin (Jitsu Zărnești).

001 C43A2328-2Trei cehi au fost pe primele trei locuri ale clasei Moto Adventure: Martin Hudecek, Petr Slany și Jiri Veprek.

Ionuț Florea a fost la Brașov cel mai bun sportiv al clasei motocicletelor cu capacitatea cilindrica sub 450cc, iar Gabi Căpușan a fost lider la peste 450cc.