Cronica Et.05 CNIR Motocros – Odorheiu Secuiesc 16.09.2017

14 15In acest sfarsit de saptamana a avut loc la Odorheiu Secuiesc Etapa a V-a din Campionatul National Inividual de Motocros al Romaniei. Aceasta penultima etapa din calendarul pe 2017 a fost organizata de Clubul Sportiv Motor Tehnic Targu Mures, sambata 16 septembrie 2017 pe circuitul de Motocros din Odorheiu Secuiesc.

Fotografii de la aceasta etapă pot fi vizionate aici și aici.

Au luat startul clasele 50 aut.jun.III si jun.II; 65cc; 85cc; MX2; MX2 jun.; MX1; Amatori MX1 si MX2; Veterani 1 si 2. Vremea a fost perfectă, iar organizatorii au avut grijă să ude traseul nu doar in ziua cursei ci si in zilele anterioare competitiei. Cursa a fost urmarita de un numar mare de spectatori, in acelasi timp acesta etapa inregistrand si cel mai mare numar de sportivi inscrisi la start din acest an. Aici este disponibila lista de start. 14 22Din acest punct de vedere, clasa celor mai mici sportivi, care alearga cu motociclete de 50cc automate, a avut parte de o frumoasa surpriza, înscriindu-se aici un număr mare de copii care nu mai participaseră niciodată într-o competiție oficială.

La clasa 50cc Juniori II s-a impus Iovită Mark Luca de la Moto Extrem Lugoj, acesta facandu-si astfel cel mai frumos cadou posibil de ziua lui. La festivitatea de premiere acesta a oferit ceva dulce tuturor concurentilor claselor de 50cc. La Juniori III a castigat ambele manse Becze Csillag Vince de la Steaua Bucuresti. Rezultatele complete ale clasei 50cc sunt disponibile aici.

La Amatori MX1 s-a impus in ambele manse Varga Zsolt ce la CSU Stiinta Bucuresti, pentru locul doi fiind mare bataie intre Benga Bogdan si Kovacs Balazs de la Ditriders Ditrau, care au alternat in cele doua manse locurile doi si trei. La Amatori MX2 s-a impus Okos Zsolt de la Steaua Bucuresti. La Veterani 1, Fazakas Zoltan, cu cele 50 de puncte adunate acum este deja Campion National 2017 inainte de ultima etapa. Felicitari!!! 101 34La Veterani 2 s-a impus in ambele manse Stoeanovici Mihaita de la Smart Brasov, acesta relansand astfel batalia pentru podiumul final al acestei clase. Rezultatele complete ale claselor Amatori si Veterani sunt disponibile aici.

Ordog Zoltan de la Dementor Racing s-a impus la 65cc. Pe locul doi s-a clasat Chiujdea Ioan de la CSM Bucuresti, acesta luand astfel o optiune foarte serioasa pentru titlul de Campion National 2017. La 85cc Eross Koppany de la Steaua Bucuresti castiga aceasta etapa si se incoroneaza Campion National al Romaniei 2017 cu o etapa inainte de finalul campionatului. Felicitări!!! Rezultatele complete ale claselor 65 si 85cc sunt disponibile aici.

101 50La MX1 se impune in ambele manse Stoichescu Mihai de la Moto Extrem Lugoj, acesta, impreuna cu castigatorul de la MX2, Balazs Istvan, asigurand spectacolul zilei prin sarituri si depasiri foarte spectaculoase. Balas Istvan de la Steaua Bucuresti este deja Campion National al Romaniei 2017 la clasa MX2. Felicitări!!! La clasa MX2 Juniori s-a impus Strejut Horia de la Jitsu Zarnesti. Rezultatele complete ale claselor MX1 si MX2  sunt disponibile aici.

Clasamentul General CNIR MX 2017 inainte de ultima etapa este disponibil aici.

Vă așteptăm la ultima etapă din CNIR de Motocros, etapă care va avea loc la Lăzarea pe 30 septembrie 2017