Cronica Hard Enduro Olănești – Campionatul Regional de Hard Enduro (Vest) – 11.06.2022

001 571A9222Clubul FreeBikeTeam împreună cu Team Enduro Valcea, Primaria Baile Olanesti, Obstea Cheia, Obstea Olanesti, Fondul de vanatoare Brai si Ocolul Silvic au organizat primul concurs Hard Enduro Olanesti. Competiția a făcut parte din Campionatul Regional de Hard Enduro (Vest) și s-a desfășurat pe 11 iunie în localitatea Băile Olănești.

Au concurat clasele: EXPERT, HOBBY si FETE.

001 C43A9208Prima ediție a Hard Enduro Olănești a fost câștigată de Nicoară Alexandru. Acesta se impune la clasa Expert în fața altor 41 de concurenți pe un traseu dificil și susținut. Este de menționat aici că organizatorii au propus doar două clase mari de concurs, clasa Expert fiind din multe puncte de vedere asemănătoare cu traseul claselor PRO de la etapele naționale. Clasa Hobby, la fel, nu a fost recomandată motocicliștilor începători sau celor fără condiție fizică bună. Traseul de Hobby a fost aproape integral diferit de cel al clasei superioare și a fost unul care pus ceva probleme concurenților în ciuda unui traseu fără mult noroiu, ploile anunțate de 01 571A0462prognozele meteo ocolind în mare parte concursul sau fiind foarte ușoare. Acesta este și motivul pentru care nici o fată nu a reușită să bifeze toate check-pointurile. Organizatorul a decis totuși să acorde premiile inclusiv acestei clase, cea mai bună fată (cea care a ajuns cel mai departe, la check-point-ul cinci), fiind Maria Grigoraș. La clasa Hobby se impune Ott Kornel Jr.

Rezultatele complete ale Hard Enduro Olănești sunt disponibile aici.