Cronica Hard Enduro Piatra Craiului – Zarnesti 27-28.06.2020

0002 C43A9490La sfarsitul saptamanii trecute a avut loc Hard Enduro Piatra Craiului prima etapa din Campionatul Regional al Romaniei al acestui sezon competitional. Clubul organizator a fost Jitsu Zarnesti alături de Motokron Racing Team și Asociația Moto24; cu sprijinul Primăriei Orașului Zărnești și al Direcției Silvice Brașov.

0001 IMG_9751 beforeAu concurat clasele: Pro; Expert; Veterani; Fete si Hobby.

Cea de a II-a editie a Hard Enduro Piatra Craiului a fost un neasteptat succes din punct de vedere al numărului de participanți, peste 150 de sportivi fiind prezenți la această competiție. Secretariatul general a fost 0001 IMG_9655la pensiunea Popasul Craiului, startul fiind dat în ambele zile din zona Barsa Fierului. Vremea a fost impecabilă, iar traseele din Zărnești cu adevărat spectaculoase, bine marcate și dure.

Căștigator la clasa PRO a fost Varga Zsolt de la Clubul Go Raging București. Finalul a fost unul cu adevărat dramatic din acest punct de vedere, sportivul 001 IMG_9773care a încheiat pe locul doi, Szakacs Robert (Master Bike Cluj), având doar 3 secunde în plus.

Cel mai bun Veteran a fost Horumb Cosmin de la clubul Black Riders Sibiu.  De la clubul Vectra Zărnești se impune la clasa Experți: Scurtu Lucian și de la 00001 C43A0586Clubul Jitsu Zărnești vine câștigătorul clasei Hobby: Dascălu Adrian Constantin.

Au luat startul șapte fete, cel mai bun timp fiind de departe cel al sportivei de la Go Racing București: Andrea Goga.

x C43A0845Rezultatele Prologului de sambata 27.06.2020 sunt disponibile aici.

Rezultatele finale ale Hard Enduro Piatra Craiului pot fi consultate aici.