Etapa 4 CNIR Viteza

14138685_1158081217582234_7305014770025607071_oEtapa 4 din Campionatul National de Viteza s-a desfasurat in complexul sportiv ialomitean Adancata in perioada 27-28 August 2016 sub organizarea motoclubului Century Team Voluntari.  A fost o etapa cu depasiri spectaculoase si muncite de piloti pana in ultimul tur.

La clasa Juniori 1 si 85cc  castigator dupa 10 ture a fost Razvan Stanescu  #16 – Steaua Bucuresti urmat de Daria Ganescu #179 – Taifun Racing Timisoara.

La 85 CC prima treapta a podiumului a fost castigata de Razvan Mates #1 – Steaua Bucuresti urmat de Margit Kakasi #69 – Steaua Bucuresti si de Hunor Lucaks #5 – Lupo Racing 1Timisoara.

Vezi aici rezultate E4 CNIRV  27-28.08 Juniori 1+85cc

Clasa  MOTO 3 l-a avut castigator pe Istvan Balasz #8 Steaua Bucuresti urmat de Josef Havadtoi #110 – Csiki Enduro si de Hunor Lukacs #111 – Lupo Racing Timisoara.

La Clasa 125 SP GP a castigat Razvan Mates # 1 – Steaua Bucuresti urmat de Cristina Udrescu #21 – Century Team Voluntari si de Alexandru Singeorzan #7 – Steaua Bucuresti.

14107880_1158079524249070_6130695856018780099_oVezi aici rezultate E4 CNIRV 27-28.08 125 SP GP+MOTO 3

Cursa de la Debutanti 600 a fost disputata de Bogdan Buleandra #43 – ProBike si sportivul #525 –  CSM Bucuresti , Bogdan reusind sa castige  prima treapta a podiumului. Pe locul 3 s-a clasat Giorgio Versace # 077 – Century Team Voluntari.

Vezi aici rezultate E4 CNIRV 27-28.08 Debutanti 600

La clasa Debutanti 1000 castigator a fost Guy Harel# 23 – Taifun Racing Timisoara urmat de Cristian Guta #17 – Century  Team Voluntari si pe locul trei s-a clasat Adrian Andronache #73 – Pascota Racing Timisoara.

Vezi aici rezultate E4 CNIRV 27-28.08 Debutanti 1000

14124973_1158083110915378_4141577644176940253_oPentru clasa Supersport prima treapta a podiumului a fost castigata de Ionel Pascota #1 – Pascota Racing Timisoara urmat de  Emil Draghici #25 AMCKart Racing Team si de Dan Mainescu #134 – Adrenaline Motorsport

Vezi aici rezultate E4 CNIRV 27-28.08 Supersport 600 cc

La clasa Superbike  Catalin Cazacu #21 – Taifun Racing Timisoara a castigat prima treapta a podiumului urmat de Robert Muresan #95 – Vik Power Arad si de Daniel Vargolici # 131 – AMCKart Racing Team.

Vezi aici rezultate E4 CNIRV 27-28.08 Superbike 1000 cc

Aceasta cursa a fost cea mai spectaculoasa asta datorita depasirilor intre Catalin Cazacu si Robert Muresan si a tinut publicul in tensiune pana in ultima clipa. Robert Muresan declara in urma cursei pe un site de socializare ca a avut probleme tehnice cu motocicleta: “Acum mă pot pronunța în legătură cu problema tehnica pe care am avut-o ieri. Când am iesit din cursa, nu am fost sigur care e problema, cert a fost ca era una electrica și nu una mecanica altfel motocicleta nu rezista 14 ture. După premiere am verificat temperatura cilindrilor iar cilindrul 1 era rece, începând cu primul tur la ieșirea din al doilea viraj motocicleta a functionat doar în 3 cilindri din 4. În prima faza am crezut ca e de la bujie, parțial am avut dreptate doar ca problema era de la bobina de aprindere. Sunt bucuros ca am reușit sa obțin un loc 2 pana la final și nu am abandonat, orice alta pozitie mai joasa însemna imposibilitatea de a mă mai lupta pentru titlu în acest sezon. Mai mult mă bucura spectacolul de care au avut parte cei prezenti pe circuit, și faptul ca am reușit sa mă bat la poziția 1 toată cursa în 3 cilindri, depasindu-mi limitele de pilotaj de pana atunci pe complexul ialomitean. Vreau sa îi felicit pe Catalin Cazacu pentru locul 1 și pe Daniel Vârgolici pentru a 3 treapta a podiumului. De asemenea îmi pare rău pentru abandonul lui Vrăjitoru Bogdan, astea sunt cursele, iar câștigătorii merita felicitări indiferent de conjunctura.”14188628_1158084064248616_4412814453980510790_o

In clasamentul general la clasa Superbike conduce Catalin Cazacu cu 78 puncte urmat de Robert Muresan cu 70 puncte si de Daniel Vargolici cu 39 puncte.