Raliul Dakar 2018 – Mani încheie cel mai dur Dakar al Americii de Sud

26992721_1812104862147101_8799880252192559447_nEditia aniversara a Raliului Dakar a luat sfarsit la Cordoba (Argentina) dupa 14 etape de o duritate peste media ultimelor zece editii. Emanuel Gyenes (KTM) a terminat pe locul 23 in clasamentul general si pe 13 la clasa Super Productie. Matthias Walkner (KTM – 31 de ani) s-a impus în premieră în Raliul Dakar cu numarul 40, fiind urmat în ierarhia finală de argentinianul Kevin Benavides (Honda), la 16 minute și 53 de secunde, şi de australianul Toby Price (KTM), la 23,01. Pilotul roman a terminat cele 14 etape ale competiției cu timpul total de 50 de ore, două minute şi 42 de secunde.

© RallyZone - Edoardo BauerEmanuel Gyenes #28:  „Salutari de la finisul ultimei probe speciale! Multumesc pentru mesajele primite de la voi de-a lungul raliului, aceasta a fost cea mai grea editie in care am concurat. Le multumesc celor care m-au sprijinit sa particip in Dakar 2018: Autonet, Schlemmer, Motul, Pirelli.  Nu as fi ajuns aici fara sustinerea lor. Laci si Szabi va multumesc pentru toata munca din acest Dakar. Am avut mici cazaturi si vreau sa multumesc echipei de asistenta tehnica formata din Laszlo Olah si Szabolcs Racz, cei care mi-au pregatit motocicleta pentru fiecare etapa.”

_BAR0698Mani Gyenes a terminat pentru a saptea oara raliul Dakar si are in total 8 starturi.  In 2016 a terminat pe locul 14 în clasamentul general, iar anul trecut s-a clasat pe 17; tot pe 17 reusind sa termine sportivul nostru si ultima speciala a acestei editii. La startul Raliului Dakar 2018 sectiunea moto au fost inscrisi 167 de sportivi, cursa fiind incheiata de doar 85 dintre acestia.

Mani se va intoarce in Romania marti, 23 ianuarie la ora 15.25, urmand sa aterizeze pe Aeroportul International Henri Coanda din Bucuresti (cursa din directia Amsterdam).

Va asteptam la aeroport, sa il intampinam pe campionul nostru si sa il felicitam pentru frumoasa sa prestatie in cel mai dur raliu al lumii.