Rezultatele primei etape din CNIR Endurocross – Secas-Brazii 25 Martie 2017

DSC_3624

Andrei Botoaca a reusit sa se impuna la Clasa A in prima etapa a Campionatului National Individual al Romaniei la Endurocross ce s-a desfasurat Sambata 25 Martie la Secas-Brazii in organizarea clubului Lion Racing Team Arad, aducand punctajul maxim in dreptul sau si al clubului CSU Stiinta Bucuresti.

Pe locul secund al podiumului clasei A s-a clasat Sergiu Grecu (Haita Deva) in timp ce locul al treila i-a revenit lui Vlad Mihu de la clubul Dirt Bike Baia Mare.

Cele 10 ture realizate de cei trei sportivi fruntasi ai clasei au fost parcurse cel mai rapid in 2h 44m 36s de Andrei Botoaca, ocupantul locului secund, Sergiu Grecu avand o intarziere mica, de numai 34 de secunde fata de acest timp, daca este sa ne raportam la distanta totala a competitiei.

DSC_3625

Prin grija organizatorului Lion Racing Team Arad si a echipei de cronometraj FRM Timing, sportivii pot consulta atat clasamentul alergarii cat si timpii realizati individual in fiecare tur de concurs completat:

Descarca Rezultate CNIR Endurocross E1 -25 Martie 2017 – toate clasele

Clasa B a fost castigata “la mustata” de Costin Viorel Radu (Ride Competition Timisoara), care a trecut linia de sosire cu doar o secunda mai repede decat Eduard Hegyi (Master Bike Cluj). Locul al treilea al clasei a fost castigat de George Leric de la Hard Enduro Arad.

Catalin Hutopila (Hard Enduro Arad) a fost singurul sportiv de la “C” care s-a clasat cu 9 ture realizate, castigand prima etapa in fata sportivilor Daniel Petrean (Lion Racing Team Arad) si Serban Penu (CSM Bucuresti).

Competitia rezervata veteranilor a fost castigata de italianul Andrea DiMartino de la Master Bike Cluj care s-a impus in fata lui Constantin Roth (Sibiu Racing Team) si a colegului sau de echipa Marian Saceanu.

DSC_3623

La categoria motoarelor cu 4 roti Razvan Mocuta (Lion Racing Team Arad) s-a dovedit a fi cel mai rapid pilot de la aceasta etapa, parcurgand cele 7 ture de concurs in 2h 18m 34s. Cu acest timp acesta a castigat atat clasa Quad Pro cat si competitia generala a tuturor claselor. Pe locul al doilea la Quad Pro s-a clasat colegul sau de echipa Sebastian Bodea in timp ce pe locul al doilea s-a clasat Csaba Lorincz (Ditriders Ditrau).

La ATV Pro a castigat cu aproape un minut diferenta Radu Lungu, devansandu-i pe Catalin Mocuta (locul 2) si Adrian Sima (locul 3), toti trei reprezentand culorile clubului Lion Racing Team Arad.

Denis Iacob si-a trecut victoria clasei Quad Hobby in palmares, castigand cu numai cateva secunde in fata lui Marius Sitov (Sibiu Racing Team) si a fratelui sau Marco Iacob (Lion Racing Team Arad) in timp ce clasa ATV Hobby a fost castigata de Levente Horvath, tot de la Lion Racing Team Arad. Podiumul acestei clase a fost completat de Ioan Gageu (Lion Racing Team Arad) si Viorel Denes (Master Bike Cluj).

17545527_1265944856792138_7283725412665906364_o botoaca

17492975_1265969373456353_2181290050555173597_o

Felicitam toti participantii pentru rezultatele obtinute si va invitam la etapa a doua a Campionatului National Individual al Romaniei de Endurocross ce se va desfasura pe 1 Mai la Ramnicu Sarat  in organizarea clubului Motorsport Race Management Bucuresti!

Credit foto: Bogdan Ciungara & Ovidiu Dascau