Etapa a IIIa din CNIR la Endurocross de la Moreni a luat sfarsit!

Sambata aceasta, pe 20 iunie, la Moreni a avut loc cea de-a 3a etapa a Campionatului National Individual al Romaniei la Endurocross.  Primaria Municipiului Moreni reprezentat de CS Flacara Moreni, in parteneriat cu Dementor Racing au organizat si  sponsorizat competitia, care a fost integrata in seria de evenimente dedicate zilelor orasului. Astfel,  toti sportivii au beneficiat de gratuitate la inscriere.

36 de sportivi s-au prezentat la start, alergand pe motociclete de teren, QUAD-uri si ATV-uri. Traseul pus la dispozitie a fost re-amenajat spre multumirea sportivilor si a spectatorilor care au avut la dispozitie nenumarate puncte din care sa urmareasca competitia in siguranta.

1798054_908713702518988_385554883067097677_n

Evenimentul a debutat cu clasele ATV si QUAD, unde s-au intercut in total 10 sportivi. La clasa QUAD, a fost remarcabila intrecerea dintre Sebastian Bodea si Razvan Mocuta, Sebastian reusind in final sa isi adjudece locul I in la clasa QUAD Profi pentru a 3a oara consecutiv, urmat de Ravzan. Cei doi isi mentin altfel  locurile in clasamentul general. Locul 3, cu 22 de puncte a fost ocupat de Otniel Bolos, licentiat la Speed Racing Timisoara.

Clasa ATV a fost dominata de Nicolae Condre care a reusit sa parcurga cu 3 ture de traseu mai mult decat urmatorul clasat, Catalin Mocuta. Din pacate, Catalin a fost nevoit sa paraseasca traseul dupa 4 ture, in urma unor defectiuni tehnice.

Pe circuit au intrat apoi motocicletele de teren, competitorii intrecandu-se la clasele A Avansati, A Veterani,B  Amatori si C Hobby.

1511245_908712499185775_4607428178890244312_n

Cei mai multi sportivi au reprezentat clasa Hobby, insa performantele multora au fost demne de clase superioare. Competitia a fost una stransa intre primii 6 clasati, care au reusit sa incheiecu totii 8 ture de circuit. Balasz Kovacs a incheiat competitia pe locul I, dupa ce acondus 6 din cele 8 ture. Pe locul II si III l-au urmat Mihai Duta, respective Dezso Caba.

Clasa A a fost castigata de Andrei Botoaca, proaspat numit Campion Est European La Endurocross, dupa ce Emanuel Rogojan a parasit circuitul dupa 2 ture. Stefan Muntean, care a marcat prima prezenta intr-o etapa ce CNIR Endurocross pe anul 2015, a terminat curs ape locul II, urmat de Serban Slabescu.

10434011_908675019189523_7396256453755301150_n

Dragos Cismariu, si el la prima prezentare intr-o etapa de CNIR in 2015, a obtinut locul II la clasa A Veterani, fiind condus de Csaba Domokos care isi pastreaza astfel locul I si in clasamentul general. Locul III a fost ocupat de Grzegorz Siudyla, cu 22 de puncte care il mentin pe pozitia a 2a in clasamentul general.

La clasa B Amatori s-au intrecut 5 sportivi, 4 dintre acestia reusind sa incheie 12 ture de circuit. Alexandru Dumitrescu, de la AMKART Bucuresti a incheiat competitia pe locul I, urmat de Daniel Nicolae (locul I in clasamentul general), respectiv Bogdan Benga.

In continuare, invitam sportivii la urmatoarea etapa de Endurocross, care va fi desfasurata la Zarnesti pe 26 iulie. Intre timp, va uram success la antrenamente si va asteptam cu drag!

11428040_908677492522609_9016904399427125324_n

Clasamentele etapei, precum si clasamentul general actualizat le gasiti aici, respectiv aici