Cronica Cupei 4V Rally Raid România – Constanta 10-12.11.2023

001 571A0188Ultimul concurs al sezonului competitional 2023 s-a desfasurat la Constanta. Cupa 4v Rally Raid Romania a fost organizata de catre clubul 4V Motorsport intre 10 si 12 noiembrie 2023.

Au concurat clasele: Moto, Quad, Atv, SSV si Hobby.

00001 C43A5082Am avut parte de trei zile neasteptat de frumoase la malul marii si o competitie in adevaratul sens al cuvantului. Decizia organizatorilor de a muta proba speciala mai lunga duminica s-a dovedit inspirată, pentru că sâmbătă la o oră după sosirea ultimului sportiv a început să plouă. Astfel concursul a beneficiat în toate cele trei zile de concurs de o vreme ideală cu soare și temperaturi de peste 10 grade. Singurele impedimente meteorologice au fost rafalele puternice de vânt de duminică, acestea nepunând însă probleme deosebite concurenților.

00000001 C43A6123Prologul de la Corbu a beneficiat și de prezența unui elicopter din care au fost făcute filmări și inclusiv transmisiuni LIVE pe rețelele sociale ale organizatorului. Zilele de concurs au avut sâmbătă 160 de km și duminică aproape 200, purtând piloții inclusiv prin zonele pitorești ale Cheilor Dobrogei.

04 571A0084A fost evident de la bun început că lupta se va duce între Campionul Național din 2023, Ferenc Fodor și multiplul campion național Ionuț Florea. John s-a impus în Prolog, dar Ferry a replicat puternic sâmbătă și conducea detașat în clasament cu peste șapte minute avans. Duminică s-a impus din nou John, cele două minute câștigate fiind însă insuficiente pentru prima treaptă a podiumului. Pe locul trei la clasa M3 urcă Dumitru Mario.

La clasa M5 se impune Radu Alexandru, singurul sportiv de la clasele ATV/Quad care a dus până la bun sfârșit concursul a fost Zelca Cristian.

001 571A9408Clasa Hobby este câștigată de către Kiss Claudiu.