Cronica Ditrocks Hard Enduro – CNIR Hard Enduro Et.II – Ditrau 10-12.07.2020

001 IMG_0789Campionatul National de Hard Enduro al Romaniei a avut programata la sfarsitul saptamanii trecute cea de a II-a etapa la Ditrau, in judetul Harghita. Ditrocks Hard Enduro s-a desfasurat intre 10 si 12 Iulie 2020 in organizarea clubul Ditriders Ditrau.

Au concurat clasele: PRO, Experți, Hobby, Veterani și Fete.

000001 IMG_0311Puțin peste 100 de concurenți au luat startul în cea de a III-a ediție a Ditrocks, în ceea ce a fost, putem spune, o cursă perfectă în care programul a fost respectat la minut. A fost o cursă cu adevărat „hard”, dar una cu trasee foarte bine marcate, o cursă despre care piloții care au participat au avut doar cuvinte de laudă, motiv pentru care felicităm organizatorii!

0001 C43A3251Căștigătorul Ditrocks Hard Enduro 2020 este David Cyprian din Cehia cu un timp de 3 ore, 38 de minute și 48 de secunde. Acesta a fost urmat de Jozsa Norbert Levente și de Kovacs Ervin Zsolt (Campionul Național en-titre de Hard Enduro), de la clubul Master Bike Cluj.

C43A5908La Veterani se impune tatăl câștigătorului de la PRO, Cyprian Zdenek, urmat de Cosmin Horum (Black Riders Sibiu), și Roth Constantin (Top Cross TCS Otopeni).

Cel mai bun Expert este Siklodi Zalan de la Enduro Club Bistrița. Pe locul doi temină Ursu Ștefan (Master Bike Cluj), urmat de Horvat Szilard (Jitsu Zărnești).

001 IMG_1292Podiumul clasei Hobby a fost: locul 1: Costin Claudiu Andrei (Master Bike Cluj), locul 2: Miron Bogdan Cristian (Go Racing București), și locul 3: Gabriel Grigoraș (Top Cross TCS Otopeni).

La Fete pe primul loc este Mareș Alyssa Maria de la clubul Haita Deva, urmată de Andrea Goga (Go Racing București), și Joanna Paluch din Polonia.

Rezultatele complete ale CNIR Hard Enduro 2020 Etapa II sunt disponibile aici: Prolog, Ziua 1, Ziua 2 si Rezultate Finale.