King of the hill, prima etapa din CNIR Hard-Enduro

foto proKing of the hill 2016, 9-10 aprilie, contand si ca prima etapa din CNIR Hard-Enduro, a avut loc la Arad, clubul Hard Enduro Arad avand grija ca prima competitie a anului sa se desfasoare la standarde inalte. Aventura a inceput in fosta fabrica Tricolorul Rosu din oras, la start prezentandu-se aproximativ 250 de sportivi, majoritatea lor fiind din afara tarii.

foto pro podium

Clasa PRO i-a avut in prim plan pe #28 Norbert Jozsa si #29 Ervin Kovacs, ambii de la BGS Motorsport Bucuresti, care au ocupat locurile doi si, respectiv, trei ale podiumului. Competitia la aceasta clasa a fost castigata de catre cehul David Cyprian, numar de concurs 6. Norbert Jozsa este una dintre tinerele sperante ale hard-enduro-ului romanesc si a confirmat inca o data abilitatile sale; Ervin Kovacs, abia revenit dupa o accidentare, a completat podiumului clasei PRO. Felicitari baieti!

foto expertiLa clasa Experti, sportivii romani cu cele mai bune performante au fost: #170 Costin Viorel Radu (Masterbike Cluj) – locul 5, #126 Stefan Popescu (BGS Motorsport Bucuresti) – locul 11, #158 Grecu Sergiu (Haita Deva) – locul 13

Clasa Experti a fost castigata de polonezul Maciej Loboz cu numarul de concurs 167.

foto hobby

In cadrul clasei Hobby s-a impus  austriacul #295 Benedikt Tazreiter de la Rameis Racing.

Cei mai bine clasati sportivi romani au fost: #233 Dumitru Parjol (Hard Enduro Arad) – locul 38, #301 Molnar Jozsef (Persistent Enduro Team) – locul 39 si #253 Socaci Eduard (Pro Bike Bucuresti).

Rezultatele complete King of the hills 2016 le puteti gasi aici.