Cronica Hard Enduro Comanesti – CNIR Hard Enduro Et.III – 19-21.05.2023

001 C43A7435Clubul X-Cape Bacau a organizat etapa a III-a a Campionatului National de Hard Enduro 2023. Concursul Hard Enduro Comanesti s-a desfasurat intre 19 si 21 mai si a fost ultimul test al clubului din Bacău înainte de organizarea etapei mondiale de anul viitor.

Au concurat clasele: Pro; Expert, Veterani; Fete si Hobby.

001 C43A7041Putem spune fără să greșim că testul etapei mondiale care se va desfășura anul viitor la Bacău a fost trecut cu brio prin această etapă organizată de clubul X-Cape la finalul săptămânii trecute. Mai mult, autoritățile locale au promis sprijinul în continuare pentru desfășurarea acestui concurs în paralel cu transformarea Galionului într-o zonă de promenadă.

001 571A2272Am notat la acest concurs timpul excepțional obținut de Maria Grigoraș. Faptul că Maria s-a impus la clasa Fete era de așteptat, ceea ce a fost cu adevărat extraordinar a fost că aceasta a bătut inclusiv toți băieții de la clasa Hobby cu aproape șapte minute. Felicitări!

Jozsa Norbert Levente (Master Bike Cluj), urcă din nou pe cea mai înaltă treapă a podiumului urmat de Varga Zsolt și Raul Pătrău de la Go Racing București.

01 C43A6148Tot de la Master Bike Cluj avem și câștigătorii primelor două locuri de la clasa Veterani: Stroișteanu Bart și Grigoraș Gabriel. Pe trei încheie cursa Orzan Gheorghe de la clubul Motokron Racing Team Brașov.

La clasa Expert podiumul a fost următorul: Sulea Cezar Nicolae (Go Racing), Mihalache Marius Favian (Extrem Motors Orăștie), și Marin Raul Marian (Motokron Racing Team).

0001 571A3450Maria este urmată pe podiumul de la Fete de către surorile Celine și Alyssa Mares de la clubul Haita Deva.

La clasa Hobby se impune Kopanny Svella (Go Racing București). Pe doi încheie cursa Rata Tudor Alexandru (MRM Bucuresti), și Constanda Viorel (Aventura Parc Dobrogea).

Rezultatele Hard Enduro Comânești 2023 sunt disponibile aici.