Cronica Baja 555 Romania – CNIR Rally Raid Et.III – 09-11.07.2021

01 IMG_6947Clubul Baja 500 Motorsport a organizat etapa a III-a din Campionatul National de Rally Raid 2021. Concursul BAJA 555 România a avut loc la Buzău între 9 și 11 iulie 2021.

Au concurat clasele: Moto PRO -450cc, Moto PRO +450cc si Moto Hobby.

04 IMG_6920Secretariatul General al concursului a fost în fața Hotelului Pietroasa din centrul orașului Buzău (Piața Dacia). Am avut parte de o vreme călduroasă și de un traseu lung (peste 550 km), un traseu care pe alocuri a fost destul de dificil de parcurs din cauza ploilor abundente din ultimele săptămâni. Au luat startul 36 de echipaje din Turcia, 001 C43A5262Bulgaria,Italia, Finlanda și Romania. Promisiunea organizatorilor că traseul va fi unul dur a fost respectată. Concurenții au sosit la finiș după mai bine de șapte ore de condus în condiții extreme și am avut inclusiv un număr mare de sportivi care s-au văzut nevoiți să abandoneze.

Concursul a fost susținut pe plan local de Primaria Municipiului Buzau, Consiliul Judetean, Jandarmeria, Politia Rutiera, Politia Locala și ISU.

0001 C43A4572De la clubul Gerula Racing, Ionuț Florea este marele cîștigător al acestei etape. Acesta se impune atât la clasa Moto PRO -450cc, cât și în clasamentul general al motocicletelor. Pe locul doi sosește Ganea Valentin (Jitsu Zărnești). Primul de la clasa Moto +450cc este Ferenc Fodor.